IEICE Technical Committee Submission System
Advance Program
Online Proceedings
[Sign in]
Tech. Rep. Archives
 Go Top  Go Back   Prev NS Conf / Next NS Conf [HTML] / [HTML(simple)] / [TEXT]  [Japanese] / [English] 


Technical Committee on Network Systems (NS) [schedule] [select]
Chair Akihiro Nakao (Univ. of Tokyo)
Vice Chair Tetsuya Oishi (NTT)
Secretary Shiro Mizuno (NTT), Masahiro Yoshida (Chuo Univ.)
Assistant Shinya Kawano (NTT)

Technical Committee on Optical Communication Systems (OCS) [schedule] [select]
Chair Joji Maeda (Tokyo Univ. of Science)
Secretary Takuya Ohara (NTT), Takuya Oda (Fujikura)

Technical Committee on Photonic Network (PN) [schedule] [select]
Chair Takehiro Tsuritani (KDDI Research)
Vice Chair Haruki Ogoshi (Furukawa Electric), Kohei Shiomoto (Tokyo City Univ.), Hideaki Furukawa (NICT)
Secretary Masahiro Nakagawa (NTT), Motoharu Matsuura (Univ. of Electr-Comm.)
Assistant Takahiro Kodama (Kagawa Univ), Kenji Ishii (Mitsubishi Electric)

Conference Date Thu, Jun 18, 2020 10:00 - 18:25
Fri, Jun 19, 2020 10:00 - 14:40
Topics  
Conference Place  
Registration Fee This workshop will be held as the IEICE workshop in fully electronic publishing. Registration fee will be necessary except the speakers and participants other than the participants to workshop(s) in non-electronic publishing. See the registration fee page. We request the registration fee or presentation fee to participants who will attend the workshop(s) on PN, NS, OCS.

Thu, Jun 18 AM 
10:00 - 10:05
(1) 10:00-10:05  
Thu, Jun 18 AM 
10:05 - 10:55
(1)
PN
10:05-10:30 Loss budget for SDM node Ryuichi Sugizaki, Masanori Takahashi, Koichi Maeda, Shigehiro Takasaka, Kazuaki Yoshioka, Yashihiro Arashitani (Furukawa Electric)
(2)
PN
10:30-10:55 [Invited Lecture]
Simultaneous Radio-Frequency and Baseband Signal Transmission Using a Conventional Multimode Fiber
Motoharu Matsuura, Tatsuya Ohtsuki (Univ. of Electro-Commun.), Takamitsu Aiba (YAZAKI)
  10:55-11:10 Break ( 15 min. )
Thu, Jun 18 AM 
11:10 - 12:25
(3)
OCS
11:10-11:35 Core Selective Switch for Spatial Channel Networks Tsubasa Ishikawa, Takahiro Kodama, Masahiko Jinno (Kagawa Univ.)
(4)
OCS
11:35-12:00 Improvement of Characteristics of Multicore Fiber Fabricated by Modified Cylinder Method Masanori Takahashi, Koichi Maeda, Ryuichi Sugizaki (Furukawa Electric)
(5)
OCS
12:00-12:25 Analytical Expressions for Bit Error Rate in Stokes-Vector Modulation-Demodulation Systems Kazuro Kikuchi (NIAD-QE)
  12:25-13:40 Lunch Break ( 75 min. )
Thu, Jun 18 PM 
Chair: Masahiro Sasabe (NAIST)
13:40 - 15:20
(6)
NS
13:40-14:05 Optimal VNF Management with Model Predictive Control for Multiple Service Chains Masaya Kumazaki (Univ. Fukui), Masaki Ogura (Osaka Univ.), Takuji Tachibana (Univ. Fukui)
(7)
NS
14:05-14:30 Delay-based Congestion Control with Small Rate Variation for RDMA Masahiro Noguchi, Daisuke Sugahara, Miki Yamamoto (Kansai Univ.)
(8)
NS
14:30-14:55 An Extension of Throughput Estimation Model for Three-Link Concurrent Communications under Partially Overlapping Channels without Channel Bonding in IEEE 802.11n WLAN Ismael Munene Kwenga, Nobuo Funabiki, Hendy Briantoro, Md. Mahbubur Rahman, Minoru Kuribayashi (Okayama Univ.)
(9)
NS
14:55-15:20 An Improvement of TCP Throughput Fairness Control Method for Concurrent Communications in Elastic WLAN System Md. Mahbubur Rahman, Nobuo Funabiki, Rahardhita Widyatra Sudibyo, Kwenga Ismael Munene, Hendy Briantoro (Okayama Univ.), Md. Manowarul Islam (Jagannath Univ.)
  15:20-15:35 Break ( 15 min. )
Thu, Jun 18 PM 
Chair: Akihiro Nakao (Univ. of Tokyo)
15:35 - 16:25
(10) 15:35-16:25 [Invited Talk]
Brain-morphic wireless sensor network
Naoki Wakamiya (Osaka Univ.)
  16:25-16:35 Break ( 10 min. )
Thu, Jun 18 PM 
16:35 - 17:25
(11) 16:35-17:25 [Invited Talk]
Automated Control/Update of Disaggregate Blade basis Optical Path Networks
-- Novel Modeling Scheme and Experimental Demonstration --
Sugang Xu (NICT), Kiyo Ishii (AIST), Noboru Yoshikane, Takehiro Tsuritani (KDDI Research), Yoshinari Awaji (NICT), Shu Namiki (AIST)
  17:25-17:35 Break ( 10 min. )
Thu, Jun 18 PM 
17:35 - 18:25
(12) 17:35-18:25 [Invited Talk]
[Invited] Spatial Channel Network (SCN)
-- Introducing Spatial Bypass Toward the Forthcoming SDM Era --
Masahiko Jinno (Kagawa Univ.)
Fri, Jun 19 AM 
Chair: Masahiro Yoshida( Chuo univ. )
10:00 - 11:40
(13)
NS
10:00-10:25 An Improvement of Air-Conditioning Guidance System with Outdoor Discomfort Index for Avoiding False Messages Samsul Huda, Nobuo Funabiki, Minoru Kuribayashi, Rahardhita Widyatra Sudibyo, Nobuya Ishihara (Okayama Univ.)
(14)
NS
10:25-10:50 Design and Implementation of Improved User-PC Computing System Hein Htet, Nobuo Funabiki, Ariel Kamoyedji, Minoru Kuribayashi (Okayama Univ.)
(15)
NS
10:50-11:15 An Extension of Transmission Power Optimization Method for Two Concurrently Communicating Access-Points Associated with Multiple Hosts in Wireless Local-Area Network Hendy Briantoro, Nobuo Funabiki, Kwenga Ismael Munene, Rahardhita Widyatra Sudibyo, Md. Mahbubur Rahman, Minoru Kuribayashi (Okayama Univ.)
(16)
NS
11:15-11:40 An Investigation of Fingerprint-based Room Detection Method Using IEEE 802.15.4 Wireless Network Pradini Puspitaningayu, Nobuo Funabiki, Rahardhita Widyatra Sudibyo, Minoru Kuribayashi (Okayama Univ.)
  11:40-12:55 Lunch Break ( 75 min. )
Fri, Jun 19 PM 
12:55 - 14:35
(17)
PN
12:55-13:20 [Invited Lecture]
Reinforcement-Learning-Based Networking Adaptive to Traffic-Distribution Change
Ryuta Shiraki, Yojiro Mori, Hiroshi Hasegawa (Nagoya Univ.), Ken-ichi Sato (AIST)
(18)
PN
13:20-13:45 Dynamic Task Assignment for Multi-User Information Sharing in Smartphone Application with MEC and Cloud Servers Kazuki Sawada, Takuji Tachibana (Univ. Fukui)
(19)
PN
13:45-14:10 A Study on Spatial Channel Selection Method on SDM-OPS Network Yuusuke Hashimoto, Kosuke Kubota (Osaka Prefecture Univ.), Akihiro Fujomoto (Wakayama Univ.), Yosuke Tanigawa (Osaka Prefecture Univ.), Yusuke Hirota (NICT), Hideki Tode (Osaka Prefecture Univ.)
(20)
PN
14:10-14:35 Cost evaluation of metro ring network with optical burst amplification Kana Masumoto, Masahiro Nakagawa, Toshiya Matsuda, Kota Nishiyama, Kazuyuki Matsumura (NTT)
Fri, Jun 19 PM 
14:35 - 14:40
(21) 14:35-14:40  

Announcement for Speakers
General TalkEach speech will have 20 minutes for presentation and 5 minutes for discussion.

Contact Address and Latest Schedule Information
NS Technical Committee on Network Systems (NS)   [Latest Schedule]
Contact Address E-:ns-cat
Shinya Kawano (NTT)
TEL 0422-59-3143
Shiro Mizuno (NTT)
TEL 0422-59-6965 
OCS Technical Committee on Optical Communication Systems (OCS)   [Latest Schedule]
Contact Address Masanori Takahashi (Furukawa Electric)
TEL: 0436-42-1725 FAX: 0436-42-9340
E-: fecoelectc

Takuya Ohara (NTT)
TEL: 046-859-3003 FAX: 046-859-3727
E-: ogrhco 
Announcement URL of OCS is:https://www.ieice.org/cs/ocs/jpn/
PN Technical Committee on Photonic Network (PN)   [Latest Schedule]
Contact Address Masahiro Nakagawa (NTT)
TEL: +81-422-59-3951
E: whhco
Motoharu Matsuura (UEC)
TEL: +81-42-443-5766
E: muc 


Last modified: 2020-06-18 22:12:14


Notification: Mail addresses are partially hidden against SPAM.

[Download Paper's Information (in Japanese)] <-- Press download button after click here.
 

[Presentation and Participation FAQ] (in Japanese)
 
[Cover and Index of IEICE Technical Report by Issue]
 

[Return to NS Schedule Page]   /   [Return to OCS Schedule Page]   /   [Return to PN Schedule Page]   /  
 
 Go Top  Go Back   Prev NS Conf / Next NS Conf [HTML] / [HTML(simple)] / [TEXT]  [Japanese] / [English] 


[Return to Top Page]

[Return to IEICE Web Page]


The Institute of Electronics, Information and Communication Engineers (IEICE), Japan